Jak dbać o rolety zewnętrzne? Praktyczne porady

Jak dbać o rolety zewnętrzne? Praktyczne porady

Rolety to osłony na okno, których podstawowym zadaniem jest ochrona pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także prywatności mieszkańców przed wzrokiem ciekawskich osób z ulicy. Charakteryzują się one konstrukcją pozwalającą na podnoszenie i opuszczanie z pomocą mechanizmu zwijania. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik sam może decydować o ich optymalnym ustawieniu w danym momencie. Nic więc dziwnego, że rolety cieszą się dużą popularnością zarówno w domach, jak i w mieszkaniach czy w przestrzeniach biurowych. Tym bardziej, że mogą nieść za sobą walory zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

W przypadku rolet montowanych na zewnątrz łatwo zauważyć także dodatkowe funkcje. Przede wszystkim poprawiają one izolację, chroniąc przed wychłodzeniem spowodowanym mrozem czy wiatrem. Ma to bezpośredni wpływ na wysokość późniejszych rachunków za ogrzewanie. Niemniej istotne jest również to, że rolety zewnętrzne zwiększają poczucie bezpieczeństwa, chroniąc przed włamaniami. Dotyczy to zwłaszcza modeli szczególnie wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne. Stanowią przy tym osłonę okna. Rolety zewnętrzne mają również parametry, które w znacznym stopniu niwelują hałas. Modele wentylowane, pozwalają więc na spokojny sen przy otwartym oknie.

rolety

Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja rolet zewnętrznych

Producenci dbają o to, aby ich zewnętrzne rolety w jak największym stopniu były odporne na czynniki atmosferyczne. Niemniej jednak są one stale narażone na oddziaływanie kurzu, brudu oraz innych zanieczyszczeń. Dlatego warto odpowiednio zadbać o rolety zewnętrzne, aby posłużyły dłużej i nie wymagały kosztownych napraw. Podstawą jest regularne oczyszczanie ich z wszelkich zabrudzeń. Wskazane jest wykonywanie tej czynności w cieplejszych miesiącach. Najlepszy będzie więc słoneczny, ale nieupalny dzień. Przydatna okaże się letnia woda i miękka szmatka lub gąbka, aby nie porysować i nie zniszczyć powierzchni. Z podobnych powodów nie jest wskazane również używanie silnych detergentów.

Myjka ciśnieniowa może posłużyć do opłukania, ale strumień wody nie powinien być przy tym zbyt mocny. Po wyczyszczeniu powierzchni rolet zewnętrznych, całość najlepiej przetrzeć suchą ściereczką. Na elementy z tworzyw sztucznych można dodatkowo zaaplikować preparat antystatyczny. Zmniejszy on przyciąganie kurzu do rolety. Uszczelki należy myć z pomocą wilgotnej szmatki, a następnie posmarować specjalistycznym preparatem do konserwacji. Do czyszczenia prowadnic bardzo dobrze sprawdza się sprężone powietrze w puszce. Po oczyszczeniu roletę trzeba bezwzględnie pozostawić rozwiniętą do momentu całkowitego wyschnięcia.

Konserwacja elementów ukrytych w roletach zewnętrznych

Duże znaczenie dla żywotności rolet ma prawidłowy montaż i dobór materiałów. Dlatego warto zaufać wykonawcom z doświadczeniem. Na terenie Rzeszowa, Łańcuta i Dynowa, a także w innych miejscowościach województwa podkarpackiego profesjonalne usługi w tym zakresie świadczy firma Design House. Za jej wyborem przemawiają liczne udane realizacje. Prace serwisowe również należy zlecać specjalistom, podobnie jak konserwację bardziej zautomatyzowanych rolet zewnętrznych, wyposażonych w układy elektryczne czy elektroniczne. Jest to po prostu rozwiązanie bezpieczniejsze. Samodzielne czyszczenie mechanizmu może bowiem spowodować kosztowną usterkę, nie wspominając już o utracie gwarancji.

Przy prostszych konstrukcjach konserwacja ruchomych elementów ukrytych we własnym zakresie jest dopuszczalna, choć trzeba mieć świadomość, że nie każdy sobie z tym zadaniem poradzi. Wymaga ono bowiem pokrycia łożysk i prowadnic bocznych smarem, co ma zapewnić ich płynną pracę oraz spowolnić powstawanie rdzy czy trwałych uszkodzeń mechanizmu. Czyste muszą być również uszczelki szczotkowe. Wprawdzie zimą mycie rolet jest odradzane, ale nie można zapominać o innych czynnościach mających wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Z mechanizmu trzeba bowiem wtedy regularnie usuwać śnieg oraz lód. Można to zrobić delikatnie omiatając całą konstrukcję. Jeżeli lód zamarzł i nie można go usunąć, należy poczekać na jego roztopienie. Można to przyspieszyć otwierając okno, co spowoduje napływ na roletę cieplejszego powietrza z wnętrza domu lub mieszkania.