Samodzielna czy profesjonalna naprawa okien – co jest bardziej opłacalne?

Samodzielna czy profesjonalna naprawa okien – co jest bardziej opłacalne?

Czasem konieczna jest tylko wymiana uszczelki, innym razem poważniejsza naprawa. Stare, drewniane okna wymagać mogą większej renowacji, a te nowsze zaledwie odpowiedniej regulacji lub konserwacji. Wiele osób zastanawia się w takich sytuacjach, czy poradzi sobie z tym zadaniem samodzielnie. Zwykle związane jest to z chęcią lub koniecznością oszczędzania. W niektórych przypadkach może się to nawet okazać słuszną decyzją. Zwłaszcza, gdy ktoś posiada ku temu odpowiednie umiejętności. W większości sytuacji najlepiej zdać się jednak na usługi profesjonalnej firmy. W ogólnym rozrachunku i tak zazwyczaj okaże się to tańszym rozwiązaniem.

Podstawowa naprawa okien nie będzie szczególnie trudna dla osoby, która samodzielnie przeprowadza w domu wiele prac konserwacyjnych różnego zakresu. Taki ktoś zapewne bez problemu poradzi sobie z wymianą i regulacją okuć, smarowaniem, a także z malowaniem czy renowacyjnym lakierowaniem. Zamontowanie nowego zawiasu okaże się już dla niej nieco trudniejsze, ale także możliwe do przeprowadzenia. Podobnie będzie z wymianą czy wstawieniem nowej szyby w drewnianej ramie. Jeśli jednak chce mieć się pewność, że wszystko jest wykonane prawidłowo, a żaden istotny szczegół nie został pominięty, warto zdecydować się na specjalistę. Okna to zbyt ważne elementy domu, aby pozwolić sobie na jakiekolwiek niedopatrzenia.

Drzwi tarasowe

Właściwy wykonawca gwarantem solidności

Samodzielna naprawa czy regulacja okien przez osoby niewprawione w tym rzemiośle niemal na pewno przyniesie więcej szkody niż pożytku, a i tak prawdopodobnie zakończy się wezwaniem sprawdzonej firmy z renomą na lokalnym rynku. W województwie podkarpackim będzie to np. Design-House. Firma ta w swojej ofercie ma szeroki zakres usług związanych ze stolarką okienną i nie tylko. Jeżeli więc ktoś planuje wymianę okna lub jego montaż w Łańcucie albo w Rzeszowie, to z pewnością będzie to właściwy wykonawca. Fachowe realizacje nie zawsze muszą też wykraczać poza możliwości domowego budżetu. Warto najpierw zapoznać się z cennikiem świadczonych usług i sprawdzić rzeczywiste koszty.

W niektórych przypadkach okaże się, że wymiana okna na nowe będzie korzystniejsza finansowo niż jego renowacja. Innym razem to wręcz konieczność, bo zły stan stolarki nie pozwala już na naprawy. Niezależnie od przypadku, warto przeanalizować dostępne na rynku opcje i zdecydować się na najlepszą. W wybranych regionach Polski i w mniejszych miejscowościach może być trudniej o profesjonalny serwis. Niemniej na pewno nie będzie problemu z naprawą okna w Dynowie, w Hyżnem i w innych lokalizacjach na Podkarpaciu. Nie trzeba więc decydować się na samodzielne zmagania z wymianą ramy czy z wstawieniem nowego przeszklenia.

Wybór producenta okien ma znaczenie

Decydując się na wymianę lub montaż nowego okna w domu, warto wcześniej zapoznać się z ofertą renomowanych producentów. Wybór na rynku jest bardzo duży, ale są też firmy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Dobrym wyborem będzie na pewno marka Salamander, związana silnie z Włocławkiem. Warte polecenia są również okna Kömmerling. W Łańcucie, w Berlinie czy w Madrycie – prezentują się tak samo dobrze. Ta niemiecka marka ma swój początek w 1897 r., więc nie można jej bagatelizować. Tym bardziej, że wysoka jakość i innowacyjne podejście zostały wpisane w działalność firmy już od momentu jej założenia.

W przypadku wymiany okien, wybierając sprawdzonego eksperta zamiast samodzielnej pracy, można być pewnym profesjonalizmu wykonywanych usług. Jest to poświadczone wcześniejszymi realizacjami oraz dbałością o wizerunek firmy. Odpowiednia regulacja czy ustawienie właściwych parametrów szczelności okna są już wpisane w końcową cenę. Podobnie jak samo wykonanie dające dłuższą żywotność. Dodatkowo można liczyć na gwarancję i pomoc w usunięciu ewentualnych awarii. O ile samodzielna renowacja okien może mieć sens przy drobnych usterkach, o tyle w przypadku poważniejszych prac lepiej zaufać specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. To zazwyczaj najlepsze rozwiązanie.