Idealna brama garażowa — kluczowe kryteria wyboru

Idealna brama garażowa — kluczowe kryteria wyboru

Podczas budowy domu bierze się pod uwagę wiele czynników, takich jak estetyka, funkcjonalność czy bezpieczeństwo. Wszystkie tworzące go elementy powinny współgrać, tworząc harmonijną całość, dlatego tak ważny jest nie tylko wybór okien, drzwi czy elewacji, ale również bramy garażowej. Ma ona istotny wpływ na ogólny wygląd posesji, więc powinna być odpowiednio dopasowana do warunków zabudowy. Nie można pominąć również innych istotnych aspektów, do których należy jej lokalizacja, prawidłowy montaż czy komfortowe użytkowanie. Jak kupić idealną bramę? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jak wybrać model odpowiadający indywidualnym potrzebom.

Rodzaje bram garażowych – co jest dostępne na rynku?

Bramy garażowe segmentowe

To bramy sekwencjonalne składające się z pionowo ułożonych paneli połączonych zawiasami, których grubość jest dostosowana do wymagań klienta. Dzięki specjalnemu uszczelnieniu wyróżniają się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz ochroną przed hałasem. Po otwarciu pozostają pod stropem, dzięki czemu zyskuje się sporo przestrzeni. Obecność mechanizmów wzmacniających sprawia, że są niezwykle ergonomiczne i funkcjonalne. Do niewątpliwych zalet zalicza się również energooszczędność – w zależności od modelu współczynnik U może wynosić nawet 0,9 W/(m²·K). To dosyć popularna, ale i droższa opcja na rynku.

Bramy garażowe skrzydłowe

Ten typ bram należy do najstarszych, najprostszych i zarazem najtańszych, jednak obecnie nie cieszy się już dużą popularnością. Ich konstrukcja składa się z ościeżnicy oraz skrzydeł mocowanych na zawiasach. Są najmniej zaawansowaną technologicznie opcją – z reguły dostępne są tylko w wersji ręcznej, co obniża jakość obsługi. Wymagają też sporej przestrzeni przed garażem, natomiast nie zajmują miejsca w jego wnętrzu. Sprawdzą się dla tradycjonalistów oraz osób poszukujących niedrogich rozwiązań.

Bramy garażowe uchylne

Bramy uchylne, zwane również płytowymi, są zbudowane z pojedynczego segmentu otwieranego w górę i częściowo chowającego się przy suficie na prowadnicach. Dedykowane są garażom z długim podjazdem – przestrzeń przeznaczona na nim powinna wynosić co najmniej 1 m. Bramy te są stosunkowo łatwe w montażu i dostępne w różnych materiałach, takich jak drewno, metal lub tworzywo sztuczne. Cechuje je także ciche otwieranie i zamykanie.

Bramy garażowe rolowane

Rolowane modele bram składają się z wąskich komponentów z aluminium lub stali. Ich działanie można przyrównać do mechanizmu rolet – kiedy się je otwiera, profile nawijają się na wał lub chowają w kasecie. Sprawdzą się nawet do niewielkich garaży i wąskich podjazdów, jednak ich koszt jest wyższy niż wariantów uchylnych.

Brama garażowa

Co jest ważne w montażu bramy garażowej?

Planując wyposażenie domu, trzeba nie tylko zadbać o detale oraz atrakcyjny wygląd, ale i aspekty praktyczne. Brama garażowa powinna przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i ochronę dobytku. Odpowiada on również za wygodę i bezproblemowość użytkowania. Największy wpływ na to ma jej właściwy montaż. Rozpoczyna się on na etapie dokładnych pomiarów, które w dalszym etapie pozwalają na precyzyjną instalację i bezbłędne działanie przez lata. Obejmuje m.in. wysokość i szerokość otworu wjazdowego, wysokość nadproża czy odpowiednią przestrzeń boczną.

Ponadto ważny jest przemyślany dobór samej bramy uwzględniający położenie garażu względem ulicy czy przestrzeń na podjeździe. W przypadku modelu z napędem konieczne jest też doprowadzenie zasilania. Oprócz tego można wymienić wiele innych czynników liczących się w montażu bram, takich jak odpowiedniej wielkości otwór wjazdowy, wypoziomowanie podłogi czy stabilne i równe przymocowanie prowadnic. Z uwagi na zakres i fachowość prac warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Zakup idealnej bramy do swojego domu może być wyzwaniem, dlatego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań. Kluczowy jest oczywiście wybór jej rodzaju oraz użytych materiałów – powinny być solidne, trwałe i odporne na niekorzystne warunki pogodowe. W procesie decyzyjnym najlepiej zapoznać się też z parametrami technicznymi. Jeśli chodzi o odpowiednią izolację cieplną, polecane są bramy garażowe o współczynniku nie większym niż 1,35 W/(m²·K). W połączeniu z innowacyjnym systemem uszczelnień zapewni to komfort cieplny i ograniczenie strat energii.

Niezwykle istotną kwestią jest również sposób obsługi bramy garażowej – większość klientów stawia obecnie na nowoczesne rozwiązania, czyli wygodne otwieranie automatyczne. Dzięki niemu nie trzeba wychodzić z auta w deszczu ani przerywać rozmowy. Jedynie w przypadku bramy skrzydłowej nie zawsze jest możliwe dopasowanie odpowiedniego mechanizmu, natomiast warianty segmentowe i uchylne są bardziej zaawansowane i będą kompatybilne nawet z systemem smart home. Mając tak duży wybór, wiele osób nie wie, na który model się zdecydować. Nasza firma oferuje fachowe doradztwo w zakresie doboru bram garażowych – dopasujemy model do Państwa potrzeb. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług zarówno zdecydowanych, jak i niezdecydowanych klientów.