Po czym poznać okna energooszczędne?

Po czym poznać okna energooszczędne?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko naturalne oraz oszczędzania energii. Jednym z kluczowych elementów wpływających na efektywność energetyczną budynków są okna. Właśnie dlatego, warto zwrócić uwagę na okna energooszczędne, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz ochronę przed utratą ciepła.

Parametry techniczne okien energooszczędnych

Okna energooszczędne charakteryzują się kilkoma istotnymi parametrami technicznymi, które wpływają na ich wydajność energetyczną. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw), który powinien być jak najniższy. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepsza izolacyjność cieplna okien. Ponadto, ważnym parametrem jest współczynnik przepuszczalności światła (Tlw), który informuje o ilości światła przenikającego przez szybę. Warto również zwrócić uwagę na współczynnik przenikania promieniowania słonecznego (g), który decyduje o ilości energii słonecznej przepuszczanej przez okno. Jeśli szukasz energooszczędnych okien w Rzeszowie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Materiały stosowane w oknach energooszczędnych

Okna energooszczędne mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są te z tworzyw sztucznych, drewna oraz aluminium. Okna z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwe w montażu i utrzymaniu, a także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewniane okna cechują się wysoką izolacyjnością cieplną oraz naturalnym wyglądem, który wpisuje się w estetykę wielu budynków. Okna aluminiowe z kolei charakteryzują się dużą trwałością oraz odpornością na korozję, co sprawia, że są idealne dla budynków o dużym natężeniu ruchu.

Szyby stosowane w oknach energooszczędnych

Kluczowym elementem okien energooszczędnych są szyby. W tego rodzaju oknach stosuje się przede wszystkim szyby dwuwarstwowe lub trzywarstwowe, które składają się z kilku tafli szkła oddzielonych warstwami powietrza lub gazów szlachetnych. Szyby dwuwarstwowe są najbardziej popularne i zapewniają dobrą izolacyjność cieplną oraz akustyczną. Szyby trzywarstwowe natomiast oferują jeszcze lepsze parametry izolacyjne, jednak są również cięższe i droższe. Warto również zwrócić uwagę na powłokę niskoemisyjną, która pozwala na odbicie promieniowania cieplnego z powrotem do pomieszczenia, co dodatkowo poprawia izolacyjność cieplną okien.