Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

Bramy garażowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także istotny element estetyki elewacji każdego budynku. W zależności od potrzeb oraz preferencji można wybrać spośród różnych typów bram, takich jak uchylno-segmentowe, rolowane czy uchylno-boczne. Poznaj najważniejsze zalety każdego z tych rozwiązań w niniejszym artykule, aby wybrać najlepsze dla swojego garażu.

Bramy uchylno-segmentowe

Bramy uchylno-segmentowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność i estetykę. Składają się z kilku poziomych paneli, które są zamocowane na prowadnicach. Podczas otwierania bramy panele te przesuwają się w górę, a następnie układają się równolegle do sufitu garażu. Dzięki temu rozwiązaniu brama zajmuje niewiele miejsca zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz garażu. Innymi atutami bram uchylno-segmentowych są też ich wytrzymałość oraz łatwość konserwacji.

Bramy rolowane

Bramy rolowane to kolejne popularne rozwiązanie stosowane w garażach. Ich konstrukcja opiera się na pionowych prowadnicach, po których przesuwa się płaszczyzna bramy wykonana z cienkich lameli, które zwijają się w rolkę umieszczoną nad otworem garażu. Bramy tego typu również zajmują bardzo mało miejsca, a ponadto gwarantują wysoką szczelność oraz izolację termiczną. Ponadto są one łatwe w obsłudze oraz konserwacji, a także odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Bramy uchylno-boczne

Bramy garażowe uchylno-boczne to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla osób ceniących sobie niekonwencjonalne rozwiązania oraz wyjątkowy design. Ich konstrukcja polega na przesuwaniu płaszczyzny bramy na bok, wzdłuż ściany garażu. Dzięki temu nie zajmują one miejsca pod sufitem, co pozwala na wykorzystanie przestrzeni garażu w sposób bardziej efektywny.

Wśród zalet bram uchylno-bocznych można wymienić ich wysoką jakość wykonania oraz oryginalny wygląd. Są one również szczelne i odporne na warunki atmosferyczne, co przekłada się na lepszą izolację termiczną pomieszczenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że bramy uchylno-boczne mogą być nieco trudniejsze w montażu oraz wymagają większej ilości miejsca na zewnątrz garażu.